Budowa własnego domu – posadzki żywiczne

Posadzki żywiczne to nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązanie znajdujące coraz częściej zastosowanie w domach. Największymi ich zaletami są wytrzymałość oraz odporność na działanie wielu szkodliwych czynników, włącznie ze środkami chemicznymi. Co warto wiedzieć na temat posadzek żywicznych?
Dzięki posadzkom żywicznym można uzyskać bardzo interesujące i jednocześnie szalenie funkcjonalne wykończenie podłogi. Ponieważ jest ono jednolite i pozbawione fug, stosunkowo łatwo utrzymać je w należytej czystości. Ogromnym plusem wykonanej w ten sposób podłogi jest również to, że nie przyciąga kurzu oraz innych zanieczyszczeń – dzieje się tak za sprawą ich elektrostatycznych właściwości. W związku z tym jest to opcja, którą powinny mieć na uwadze osoby z problemami alergicznymi. Przy posadzkach żywicznych nie ma żadnych przeciwwskazań do bezpiecznego stosowania ogrzewania podłogowego. Można również je stosować bezpośrednio na stare podłogi, np. z ceramicznych płytek. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej pozwalają one na uzyskiwanie na podłodze ciekawych kompozycji o wykończeniu matowym, półmatowym lub na wysoki połysk. Dwie pierwsze wersje są bardziej podatne na zarysowania oraz mniej kłopotliwe w pielęgnacji.
Decydując się na posadzkę żywiczną, trzeba jednakże liczyć się dość wysokimi kosztami takiego przedsięwzięcia. Z czego one wynikają? Odpowiada za to kilka ważnych czynników. Przede wszystkim sam materiał jest stosunkowo drogi – technologia jego produkcji jest skomplikowana i bardzo wymagająca, jeśli chodzi o niezbędne do tego narzędzia. Poza tym do wykonania takiej podłogi trzeba zatrudnić bardzo dobrych specjalistów, co też oczywiście kosztuje. Kładąc posadzkę żywiczną, trzeba być bardzo dokładnym, nie można sobie pozwolić na popełnienie choćby jednego błędu, gdyż skutecznie zniszczy on cały efekt. Nieodzowne jest tutaj zatem posiadanie odpowiednich zdolności oraz ogromnej wiedzy i doświadczenia – bez tego lepiej nie porywać się na wykonywanie posadzki we własnym zakresie.