Od czego zacząć budowę domu ?

Budowa własnego domu to poważne przedsięwzięcie wymagające dobrego przygotowania. Nie sztuką jest obliczenie na sucho swojej zdolności kredytowej i ruszenie z kopyta do przodu. Jeśli ktoś oczekuje spokoju w swojej nowej nieruchomości, powinien zawczasu zatroszczyć się o każdy szczegół przedsięwzięcia. Od czego zatem zacząć ?

domNa początku najważniejsze są oczywiście fundusze. Rozpatrując tę część planu warto patrzeć długoterminowo. To, że dziś stać nas na spłatę miesięcznej raty kredytu, nie oznacza, że zawsze tak będzie. Wypadało by się zastanowić, czy w przypadku utraty zatrudnienia istnieje realna szansa na szybki podjęcie nowej pracy z podobnymi dochodami. Niejeden już zderzył się z rzeczywistością finansów i był zmuszony sprzedać dom o który tak zabiegał. Jeśli sprawy kosztowe przejdą pomyślnie weryfikację można zająć się kolejnym krokiem.

W tym miejscu równolegle można pracować nad wyborem projektu domu, jak i nad zakupem odpowiedniej działki. Obie te rzeczy zapewne będą mocno uzależnione od maksymalnych kosztów inwestycji dla których były robione kalkulacje zdolności. Właśnie dlatego nie należy szaleć już na samym początku drogi. Nie chodzi tu przecież o “pokazanie się” sąsiadom, tylko o własną wygodę i zadowolenie. Wybór działki budowlanej wcale nie jest prostą sprawą. Koniecznie trzeba sprawdzać takie sprawy jak : plan zagospodarowania, czy teren nie jest zagrożony powodziami lub tym podobnymi zagrożeniami, czy nie ma uciążliwego sąsiedztwa, jak będzie wyglądać nasłonecznienie postawionego tam budynku. Poświęcenie na to czasu zaowocuje w przyszłości uniknięciem wielu rozczarowań.

Kolejnym istotnym etapem będzie wybór odpowiedniej firmy, która zrealizuje całą inwestycję. Najlepiej jest zdecydować się na jedną ekipę, która wykona wszystko pod klucz. Zapobiegnie to nieporozumieniom, kiedy to jedni fachowcy będą wytykali winę innym. Firma budowlana musi być bezwzględnie sprawdzona i musi posiadać prawdziwe referencje od dotychczasowych klientów. Warto zwrócić uwagę m.in. na to, czy wykonawca posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za ewentualnie wyrządzone szkody. Warto też popytać znajomych, którzy przeszli podobną drogę o inne sugestie jakie mogą być istotne w danym rejonie kraju.

To na początek rady pozwalające ruszyć temat budowy. W kolejnym artykule zajmę się szczegółami takimi jak technologia budowy, ogrzewanie czy zastosowanie energii odnawialnej do zasilania domu.

Domy betonowe prefabrykowane – Szczecin, woj. Zachodniopomorskie